Κυπελλούχος η ΑΕ Κυδωνίας

Μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό στο γήπεδο Περιβολίων η Αθλητική Ενωση Κυδωνίας αναδείχθηκε – για πρώτη φορά στην Ιστορία της – Κυπελλούχος.
Ο Νέος Κισσαμικός προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Μ. Λουβιτάκη, Ντόντα, για να ισοφαρίσει μετά από το 72’ η ΑΕ Κυδωνίας με Κουρομιχελάκη και (στις καθυστερήσεις) Μαθιουδάκη.
Στην παράταση με εκτέλεση φάουλ του Μάστορα η ΑΕ Κυδωνίας προηγήθηκε 3-2, για να ισοφαρίσει με πέναλτι ο Βαρουξάκης για το 3-3.
Στα πέναλτι η ΑΕ Κυδωνίας επικράτησε με 7-6, κατακτώντας το Κύπελλο με συνολικό σκορ 10-9.
Μετά από το τέλος του αγώνα ακολούθησαν οι απονομές:

-Στον παρατηρητή διαιτησίας Αποστόλη Κουρκούνα, από τον Δήμαρχο Κισσάμου Γιώργο Μυλωνάκη.
-Στη διαιτητική τετράδα του τελικού, Πέτρο Τσαγκαράκη (διαιτητής), Αντώνη Σινιοράκη, Αντώνη Αναστασάκη (βοηθοί), Νίκο Τσίγκα (4ος) από τον Δήμαρχο Πλατανιά Γιάννη Μαλανδράκη.
-Στον MVP της κανονικής διάρκειας – παράτασης του τελικού, Αγγελο Ντόντα (Νέος Κισσαμικός), από τον Δήμαρχο Χανίων Παναγιώτη Σημανδηράκη.
-Στον φιναλίστ Νέο Κισσαμικό, από τον Αναπληρωτή Πρόεδρο της ΕΠΣΧ, Κωνσταντίνο Μαργαρώνη.
-Στην κυπελλούχο ΑΕ Κυδωνίας, από τον Πρόεδρο της ΕΠΣΧ, Κωνσταντίνο Κωνσταντινίδη.
*Πριν από την έναρξη του τελικού πραγματοποιήθηκαν βραβεύσεις στις ομάδες που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα Κ12, από τον Πρόεδρο της Ενωσης κ. Κωνσταντινίδη και την Προϊσταμένη του του Τμήματος Πολιτισμού & Αθλητισμού της Π.Ε. Χανίων, Κατερίνα Ζομπανάκη.
Στο ημίχρονο απονεμήθηκε το τρόπαιο του πρωταθλητή 9ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στη γυναικεία ομάδα του Χάλη.
*Η είσοδος των ομάδων έγινε υπό τους ήχους εμβατηρίων της Φιλαρμονικής του Δήμου Χανίων