Με ψηλά το κεφάλι...

Πικρός αποκλεισμός στη διαδικασία των πέναλτι για τη Μικτή ομάδα Κ16 της ΕΠΣ Χανίων, με συνολικό σκορ 10-9 (9-8 στα πέναλτι, 1-1 κανονική διάρκεια), από την ΕΠΣ Πιερίας, στον βαρύ και αρκετά δύσκολο αγωνιστικό χώρο του γηπέδου Βατανιακού.

Οι δυο ομάδες δυσκολεύτηκαν αρκετά από το γήπεδο, με την Πιερία να προηγείται με τον Γκουλαξίδη στο 68' και τα Χανιά να ισοφαρίζουν με τον Νιαυραδάκη στο 77'.

Στα πέναλτι αν και δυο φορές τα Χανιά είχαν την ευκαιρία να πάρουν την πρόκριση τελικά με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Γκατζά πανηγύρισαν οι γηπεδούχοι.

Οι φάσεις του αγώνα:

3' Μεγάλη ευκαιρία από γέμισμα του Κοντεκά ο Γεωργιακάκης στην πλάτη της άμυνας υπό πίεση αντιπάλων γλίστρησε και δεν μπόρεσε να πλασάρει.
18' Κόρνερ του Γεωργιακάκη κεφαλιά του Λουπάση άουτ.
25' Εκτέλεση κόρνερ του Φιρινίδη η μπάλα στο πάνω μέρος του δοκαριού.
47' Επέμβαση του Σοφιάκη σε σουτ του Σιτμαλίδη.
50' Σέντρα του Τζίτσα σουτ του Σιτμαλίδη άουτ.
54' Σουτ του Σπυρλίδη στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού.
57' Ο Νιαυραδάκης φεύγει μόνος προς την αντίπαλη περιοχή μετά το γλίστρημα του Χρυσίδη αλλά ο διαιτητής καταλογίζει φάουλ προς έκπληξη όλων!
68' Η μπάλα "κόλλησε" έξω από την περιοχή και ο Γκουλαξίδης με δυνατό σουτ κάνει το 1-0
77’ Γκολ ο Νιαυραδάκης με κεφαλιά από φάουλ του Γεωργιακάκη (1-1).
90+3' Φάουλ του Γεωργιακάκη μπλοκάρει ο Γκατζάς.
90+4' Σπουδαία επέμβαση του Πουλιδάκη σε σουτ του Παπαδόπουλου

Διαιτητής: Μεταξάς (Μακεδονίας) Βοηθοί: Μαντζαβέλας (Μακεδονίας) - Παπαχριστοδούλου (Πρέβεζας/Λευκάδας)

ΕΠΣ Πιερίας (Δημήτρης Μιχωλός - Σάββας Ταταρίδης): Γκατζάς, Ζώρας, Τζίτσας, Χρυσίδης, Κολωνιάρης, Μπόζογλου, Γκουλαξίδης, Παπαστάμου (78’ Τσιρώνης), Σπυρλίδης, Σιτμαλίδης, Φιρινίδης (70’ Παπαδόπουλος).

ΕΠΣ Χανίων (Παναγιώτης Διακάκης - Λευτέρης Βεστάκης): Σοφιάκης (88’ Πουλιδάκης), Βέρδος (88’ Τσιριτάκης), Λουπάσης, Κοντεκάς, Ματζοράκης, Νταμαδάκης (58’ Γελασάκης), Περάκης, Ι. Ταπανάρης (58’ Παναγιωτάκης), Σ. Ταπανάρης (58’ Λαΐνας), Γεωργιακάκης, Νιαυραδάκης.