Έχασαν τη νίκη στο φινάλε οι Νέοι

Μέσα από τα... χέρια τους έχασαν τη νίκη στο γήπεδο της Επισκοπής, οι Νέοι της ΕΠΣ Χανίων που δέχτηκαν την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του αγώνα (1-1), από το Ρέθυμνο, στην πρεμιέρα του Ενωσιακού πρωταθλήματος.

Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι στην μεγαλύτερη διάρκεια του για τις δύο ομάδες, τα Χανιά ευτύχησαν να προηγηθούν στο ξεκίνημα του αγώνα.

Το Ρέθυμνο είχε μικρή υπεροχή στο δεύτερο ημίχρονο και στα τελευταία λεπτά που πίεσε έφτασε στην ισοφάριση, στο φινάλε του αγώνα, για να "κλέψει" τελικά τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το παιχνίδι -όπως για τους Παίδες- έτσι και για τους Νέους ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, αφού ξεκίνησαν με γκολ στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Στο 3ο λεπτό ο Αρτίν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ζολώτας πήρε την κεφαλιά, με τον γκολκίπερ Διαμαντάκη να μην μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα, έτσι ο επερχόμενος Παγωνάκης την "έσπρωξε" στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 43ο ο Παπιομιτόγλου εκτέλεσε φάουλ για το Ρέθυμνο από πλάγια θέση με την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από τα γκολποστ του Σκουμπάκη.

Τα Χανιά είχαν μία σημαντική ευκαιρία λίγο πριν δεχτούν το γκολ για να "καθαρίσουν" την αναμέτρηση.

Στο 86ο ο Τριμίντζιος εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια, με τον πανύψηλο Ζολώτα να κερδίζει την κεφαλιά από κοντά, όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από τα αντίπαλα δοκάρια.

Το Ρέθυμνο έφτασε τελικά στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Παπιομιτόγλου να πραγματοποιεί την σέντρα από την αριστερά πλευρά και τον προωθημένο Θεοδωράκη να σκοράρει με "ψηλοκρεμαστή" κεφαλιά για το τελικό 1-1.

Διαιτητής: Κρασαγάκης Βοηθοί: Πατεράκης-Βιτσαξάκης

ΕΠΣ Ρεθύμνου (Θεόφιλος Αποστολάκης): Διαμαντάκης, Αποστολάκης, Κολυβάκης, Ποθουλάκης (65 Τσόλας), Τσακάλι, Θεοδωράκης, Σφακιανάκης (79 Πρινιανάκης), Στεφανάκης (55 Σωπάσης), Κουταλάς, Παπιομιτόγλου, Βερνάδος

ΕΠΣ Χανίων (Γιώργος Μουριζάκης): Σκουμπάκης, Καλέντζης, Παπαδογιάννης, Τριμίντζιος, Νικολακάκης, Παγωνάκης, Ι.Γεωργιλαδάκης (82 λ.τρ. Νικολουδάκης), Αρτίν (33 λ.τρ. Ράπτης), Ζολώτας, Κουκάκης, Μαστραντωνάκης (66 λ.τρ Κουτσμανής)